Gry terapeutyczne, które budują relacje i siłę psychiczną

Gry terapeutyczne, które budują relacje i siłę psychiczną na przykładzie Mijamy się Junior

gra terapeutyczna mijamy sie junior zabawka roku 2020

Usiadłam po raz pierwszy z grą terapeutyczną Mijamy się Junior do wspólnego stołu z moimi dziećmi, mężem i babcią. Już sam fakt, że usiedliśmy wspólnie, żeby zagrać był bardzo przyjemny i mobilizujący.
Odczuwałam pewien rodzaj ciekawości jak to będzie grać w grę terapeutyczną z rodziną.
Wybrałam Mijamy się juniora – grę terapeutyczną przeznaczoną dla dzieci powyżej 5 roku życia.
Ale szczere mówiąc, teść pytań jaka w niej się znajduje jest wspaniałą alternatywą na nudne popołudnie dla całej rodziny.

gra terapeutyczna mijamy się junior kosmiczna gra terapeutyczna

Gra terapeutyczna Mijamy się Junior, pozwala osobom bliskim w różnym wieku bezpiecznie i od serca mówić o rzeczach ważnych.
Nam przytrafiło się kilka sytuacji, które pozostaną ze mną na zawsze.
Jedną z nich była możliwość obserwacji moich członków rodziny, ale także ich umiejętność mówienia o sobie oraz swoich emocjach i czy światopoglądzie.
Ku mojemu zaskoczeniu najtrudniej było mówić najstarszemu synowi, a najłatwiej i z dużym entuzjazmem młodszemu.
Straszy wylosował kartę z obszaru Rodzina z pytaniem “Po czym poznajesz, że twój rodzic jest smutny?”. Odpowiedź, którą usłyszałam zaskoczyła mnie i sprawiła, że zaczęłam się sobie przyglądać. Zrozumiałam, że mój syn tak mnie widział. A ja chyba nie umiałam zachować się inaczej. Jedno jest ważne w tym wszystkim, że o tej sytuacji zaczęliśmy rozmawiać. To nas w trakcie tej gry terapeutycznej zatrzymało na chwilę.

mijamysie junior gra terapeutyczna

Ogromne wzruszenie pojawiało się na twarzy najstarszego naszego członka rodziny – babci, która za każdym razem, gdy losowała pytania przejawiała otwartość i chęć mówienia o sobie. Sama też przyznała, że nigdy wcześniej nikt z nią tak nie rozmawiał. Dodała, że kiedy ona była małym dzieckiem to nikt z dorosłych tak głęboko nie wnikał w świat ich emocji.
Gra terapeutyczna Mijamy się Junior sprawiła że chciało nam się siedzieć wspólnie przy stole i nasza rozmowa stawała się coraz głębsza i szczera. Pojawiły różne emocje i nikt nie czuł upływającego czasu

gra terapeutyczna dla rodzin mijamy się junior

O grze terapeutycznej Mijamy się JUNIOR

Mijamy się Junior to opowieść o kosmicie – Czułku, który przylatuje na zimę i chce poznać nasze zwyczaje, świat naszych relacji i emocji. Nie rozumie dlaczego ludzie mają rodziny. Śmieją się, a za chwilę płaczą, kłócą i przytulają. My gracze pomagamy mu to zrozumieć odpowiadające na nurtujące go pytania. Grę terapeutyczną Mijamy się Junior wyróżnia wiele rzeczy, chociażby fakt, że nie ma tu jednej planszy. Mamy, aż  6 okrągłych plansz. Każda z nich to inny ważny obszar: Rodzina, Przyjaźń, Emocje Ja, Zabawa oraz plansza Kto pierwszy.

gra terapeutyczna mijamy się junior

Do każdej z plansz dołączone są karty z pytaniami lub z zadaniami do wykonania.
W naszej grze terapeutycznej pytania zazwyczaj mają charakter otwarty czyli taki, który pobudza nas do głębszej odpowiedzi, refleksji.
Przy kartach „Kto pierwszy” podkręcamy nieco grę z wykorzystaniem dzwoneczka i włączamy element rywalizacji, ponieważ na postawione pytanie trzeba odpowiedzieć jak najszybciej . Osoba, która jako pierwsza uderzy w dzwoneczek musi powiedzieć czy zdanie jest prawdą czy fałszem np. „Lęk to to samo co strach?”.

gra-terapeutyczna-mijamy-sie-junior-gra-dla-rodziny

W grze terapeutycznej Mijamy się Junior pojawia się także zabawa. Jest świetnym przerywnikiem, ale też bardzo ważny aspekt żeby nasza gra nie stała się zbyt trudna i męcząca dla nas, stąd karty z konkretnymi zadaniami połączone z zabawą i interakcjami z pozostałymi graczami. W tych kartach pojawia się też sporo śmiechu, a to ważny czynnik, który zbliża pozostałych członków gry.
Dla naszego najmłodszego gracza oprócz historii Czułka i dzwoneczka bardzo ważną rzeczą był diamenty. Te wspaniałe gadżety sprawiały, że gra stawała się nieco magiczna. Każdy z graczy za udzieloną odpowiedź (a trzeba dodać, że nie ma tu złych czy dobrych odpowiedzi) mógł położyć na danej planszy swój diament.

gra-terapeutyczna-mijamy-sie-junior-diamenty

Każdy z graczy ma możliwość położenia po dwa diamenty na daną planszę.
Gra powinna się skończyć, kiedy pierwsza osoba położy na planszach wszystkie swoje diamenty, ale tak naprawdę nie chodzi o to kto wygrał. W tej grze terapeutycznej istotne jest to, że zaczynamy ze sobą rozmawiać, nawzajem się lepiej poznawać i zwiększamy więź pomiędzy graczami.
Opisałam jakie emocje wyzwalała gra terapeutyczna Mijamy się Junior wykorzystywana w rodzinie. Ale należy nadmienić, że jest to rewelacyjne narzędzie terapeutyczne, które z powodzeniem wykorzystywane może być podczas pracy terapeutycznej w gabinecie psychologa pedagoga. Świetnie nadaje się do pracy z dziećmi z różnymi specyficznymi problemami jak dla dzieci z zespołem Aspergera, z zachowaniami opozycyjno – buntowniczymi, lękowymi, dla dzieci z problemami emocjonalnymi. Gra terapeutyczna Mijamy się Junior łączy różne grupy i daje niesamowite, wspaniałe efekty, które wzmacniają odporność psychiczną każdego.
Gra terapeutyczna Mijamy się Junior w 2020 roku została wyróżniona w konkursie zabawka roku. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart